Můžete dostat po kratomu absťák?
Kratom, získávaný z listů stromu Mitragyna speciosa rostoucího v jihovýchodní Asii, je znám svými stimulačními a sedativními účinky. Zatímco v tradiční čínské medicíně se kratom používal k léčbě bolesti a úzkosti, nyní se stává stále populárnějším přírodním povzbuzovačem. V článku probereme, jestli může užívání kratomu vést k závislosti a případně absťáku.
Obecně o kratomu
Kratom pochází z listů již zmíněného tropického stromu, které se usuší a následně rozemelou na jemný prášek. Rozlišujeme hned několik druhů, resp. odrůd kratomu, z nichž každá má své specifické účinky.
Účinky kratomu se odvíjí od druhu požitého kratomu, ale i velikosti dávky. Při nižších dávkách (1–5 g) uživatelé kratomu pociťují příliv energie, bdělost, zrychlení srdečního tepu a navýšení libida. Vyšší dávka (5–10 g) naopak navozuje pocity uvolnění, duševní pohody a ulevuje od bolesti.
Aktuálně kratom vzbuzuje ve společnosti velkou zvědavost, ale také kontroverze. V letošním roce vyvolal velký rozruch projednávaný zákaz prodeje kratomu a HHC. Nakonec se však vláda rozhodla HHC ani kratom na seznam zakázaných látek nezařadit. Místo toho se v budoucnu zaměří na nastavení konkrétních podmínek prodeje, které mají za úkol zabránit dětem a mladistvým v nákupu a užívání kratomu.
Můžete také vyzkoušet z naší nabídky kapslí kratomu.
Abstinenční příznaky po vysazení kratomu
U těch uživatelů, kteří pravidelně konzumují velké množství kratomu a poté jeho užívání náhle ukončí, se objevují abstinenční příznaky. Ty obvykle zahrnují například:
- nespavost,
- podrážděnost,
- bolest svalů,
- třes,
- nadměrné pocení,
- zvýšenou teplotu,
- deprese,
- nevolnost,
- úzkost.
Kratom se řadí mezi opioidní látky, a tak jsou i abstinenční příznaky podobné těm, které se objevují právě při nárazovém ukončení užívání opiátů. Je tedy jasné, že na kratomu závislost skutečně vzniká, a to zejména tehdy, pokud se konzumuje pravidelně a ve větších dávkách.
Jak minimalizovat riziko absťáku
Pokud uvažujete o ukončení užívání kratomu nebo snížení dávky, dodržením několika následujících bodů minimalizujete riziko výskytu abstinenčních příznaků:
- namísto náhlého vysazení snižujte dávku kratomu postupně,
- konzultujte svůj stav s lékařem,
- vyvarujte se míchání kratomu s alkoholem či jinými látkami, které mohou zvyšovat riziko absťáku.
Vysazení kratomu skutečně vede k abstinenčním příznakům, zejména pokud je konzumován ve velkém množstvích a je vysazen náhle. Ačkoliv je závislost na kratomu méně závažná než u jiných tradičních opiátů, je důležité znát možná rizika a vysazení či snížení dávky kratomu provádět pozvolna.